Úvod História
!!! Stránka v rekonštrukcii !!!

Predpoveď (pocko.sk) počasia

Predpoveď počasia na dnes pre Skýcov. Zamračené a občasný dážď, najnižšie ranné teploty 0 až -2 °C a najvyššie denné teploty 0 až 2 °C. Zajtra zamračené, dážď so snehom, ranné minimá -1 až -3 °C a denné maximá -2 až 0 °C.

História
Ochotnícke divadlo v Skýcove PDF Tlačiť E-mail

divadlo_old_10
divadlo_old_10 divadlo_old_10

Načrime trochu do histórie ochotníckeho divadla v Skýcove.

Divadlo v Skýcove má dlhoročnú tradíciu. Divadelné hry sa začali nacvičovať už po roku 1920. Aktívnu činnosť vyvíjal Spolok divadelných ochotníkov, ktorí okrem divadiel nacvičovali aj zborový spev. Režisérom divadelného súboru a vedúcim spevokolu bol vtedajší učiteľ Mikuláš Vodrážka. V divadelnej tradícii sa na Skýcove pokračovalo aj po 2. svetovej vojne. Režisér Peter Samko v roku 1946 nacvičil hru „Zbojník gavalier“. Hra sa hrala v starej škole pri kostole, kde sa už nevyučovalo. V roku 1947 nacvičili ochotníci hry Jednota prelomí ľud a Kto je pánom v dome. Režisérom bol Jozef Belica. Za divadelnú hru Jánošíkov poklad v roku 1948 udelilo ústredie slovenských divadelných ochotníkov v Martine v skupine C súboru 1. miesto. V roku 1953 navštívili Skýcov herci SND. Predstavili sa hrou Šarišské čudo, ktorá zožala veľký úspech. Pri príležitosti 10. výročia vypálenia obce 15.3. 1955 vystúpili ochotníci s divadelnou drámou Najlepší synovia a dcéry.

 

Čítať celý článok...
 
I. svetová vojna PDF Tlačiť E-mail

Žikavský R.
Žikavský R. Žikavský R.

Dejiny sveta, teda aj dejiny Skýcova, ovplyvnili v 1. polovici 20. storočia dva vojnové konflikty – prvá a druhá svetová vojna.Prvá svetová vojna zasiahla do osudov mnohých rodín aj v našej obci. Po vypuknutí vojny 28. júla 1914, keď Rakúsko-Uhorsko vypovedalo vojnu Srbsku, a po vyhlásení mobilizácie odchádzali otcovia i synovia na front s nádejou, že sa vojnový konflikt čoskoro skončí. Nestalo sa tak. Vojna trvala dlhé štyri roky. Kým muži zomierali v zákopoch na ruskom či talianskom fronte, ani doma nebol život ľahký. Ženy museli vykonávať ťažké práce na poliach, aby zabezpečili viacpočetné rodiny. Nedostatok potravín, bieda, hlad, rekvírovanie obilia a machinácie s podporami pre vojnové vdovy a siroty sťažovali život v zázemí. V rámci rekvirácie musela obec odovzdať na vojnové účely aj tri kostolné zvony.Ľudia boli unavení, žili v strachu o svojich blízkych. Začali sa vracať prví ranení, invalidi. Mnohí sa však nevrátili, zostali po nich vdovy, siroty...

Čítať celý článok...
 
Slovenské národné povstanie PDF Tlačiť E-mail

Slovenskí vojaci, medzi nimi aj Skýcovčania, odmietali bojovať po boku Nemcov proti Rusom. Mnohí dezertovali, prešli k Rusom alebo k partizánom. Po vypuknutí SNP 29. augusta 1944 sa už začiatkom septembra objavili v Skýcove neznámi ľudia. Boli to vojaci slovenskej armády. V obci nechali zbrane. Nimi sa vyzbrojilo asi 40 – 50 mužov zo Skýcova. Vytvorili 1. partizánsku brigádu, jej veliteľom sa stal Rudolf Matejov. Ich úlohou bolo zarúbať a strážiť prístupové cesty zo Skýcova do Bošian, Veľkých Uheriec a Zlatých Moraviec.

Čítať celý článok...
 
Ľudový kroj PDF Tlačiť E-mail

kroj_3
kroj_3 kroj_3

Pre obyvateľov Skýcova bolo v minulosti typické ľudové odievanie. Základným materiálom pre jeho zhotovenie boli konope, ktoré si ľudia pestovali. Dodnes sa zachoval chotárny názov i ulica Konopniská. Odev sa líšil podľa veku aj pohlavia.

Čítať celý článok...
 
«ZačiatokDozadu123DopreduKoniec»

Stránka 1 z 3
Copyright © 2023 Internetové stránky obce Skýcov. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
 
Den_vody__3...
Image Detail